Drodzy czytelnicy! Przed Państwem kolejny, powakacyjny numer „VetPersonelu”, a w nim wiele interesujących artykułów. Kontynuujemy rozpoczęty w poprzednim numerze cykl artykułów dotyczących postępowania ze zwierzętami w stanie nagłym. W tym wydaniu dr n. wet. Wojciech Hildebrand wraz ze współautorami opisał substancje trujące i metody postępowania przy zatruciu. Mamy nadzieję, że artykuł opatrzony zdjęciami trujących roślin i jadowitych zwierząt będzie da Państwa przydatnym przewodnikiem. Lato za nami, wielu z nas myśli już o Świętach Bożego Narodzenia i sylwestrze. Warto w tym szczególnym czasie pamiętać również o zwierzętach. Odpowiednie przygotowanie ich do sylwestrowej nocy pozwoli uniknąć kłopotów z przerażonym fajerwerkami psem. Lek. wet. Agnieszka Janeczek w swoim artykule pt. Pies kontra fajerwerki, czyli jak przeżyć sylwestra razem z psem? udziela rad, w jaki sposób przyzwyczaić psa do odgłosu wybuchów, jak go uspokoić i sprawić, by nie czuł się niekomfortowo. W tym wydaniu „VetPersonelu” prezentujemy Państwu również wiele innych, interesujących artykułów, m.in. tekst dr n. wet. Sybilli Berwid-Wójtowicz na temat żywienia psów hodowlanych, artykuł lek. wet. Ludmiły Strypikowskiej i tech. wet. Agnieszki Krawczyk o prawidłowym zakładaniu opatrunków u koni oraz mgr Małgorzaty Kizerwetter na temat rehabilitacji w „zespole uchylnego okna”. Miło mi również powiadomić Państwa, że rozstrzygnęliśmy konkurs „Mój najtrudniejszy dzień w pracy”! Dziękujemy za nadesłane prace. Tę nagrodzoną, której autorką jest tech. wet. Ewelina Stanclik, publikujemy w „VetPersonelu” na str. 57. Serdecznie gratulujemy!
Najnowsze doniesienia z branży, ciekawostki, nowinki...
Niniejszy cykl został poświęcony różnorodnym aspektom pracy w niewielkim laboratorium zlokalizowanym w lecznicy.
Kosztaniczka (Octodon degus) jest gryzoniem z rodziny koszatniczkowych (Octodontidae) zamieszkujących naturalnie tereny Ameryki Południowej. Są to zwierzęta roślinożerne. W literaturze opisywanych jest kilka gatunków koszatniczek – pospolita, zwana też zwyczajną (Octodon degus), nabrzeżna (Octodon lunatus), Bridgesa (Octodon bridgesi), pacyficzna (Octodon pacificus).
Nagłe przypadki w weterynarii wiążą się nie tylko z urazami wynikającymi między innymi z wypadków komunikacyjnych czy różnego rodzaju zranień, ale także z szeregiem innych czynników zagrażających życiu. Należą do nich między innymi zatrucia, atak padaczki, duszność, udar cieplny i wiele innych.
„Zespół okna uchylnego” jest schorzeniem, które występuje u kotów. Dochodzi do niego, gdy kot próbuje wyskoczyć przez uchylone okno, ale nie mieszcząc się w szparze, ulega w niej zaklinowaniu. W wyniku uwięźnięcia i ucisku jamy brzusznej dochodzi do zamknięcia światła aorty brzusznej lub jej odgałęzień.
Osiągnięcie sukcesu hodowlanego to splot wielu różnych okoliczności i czynników środowiskowych. Oczywiście na czele stoi zdrowe i zadbane zwierzę o dobrych założeniach genetycznych. Należy jednak pamiętać, że czasem np. niewidoczne niedobory żywieniowe mogą zaważyć na ostatecznym wyniku zaplanowanego rozrodu.
Świętowanie Nowego Roku, z naszej perspektywy, kojarzy się z wesołą zabawą, szampanem i nieodłącznymi fajerwerkami, niestety zwierzęta w naturze nie mają w zwyczaju oczekiwania na powitanie Nowego Roku i jego celebrowanie, stąd zderzenie tych dwóch skrajnych „światów” stwarza problemy.
Na temat stresu występującego u psów i związanego z wybuchami sylwestrowych fajerwerków wypowiadają się lek. wet. Małgorzata Żabicka i dr n. wet. Małgorzata Wiśniewska
To, że pies pamięta, analizuje i powtarza określone zachowanie zostało udowodnione naukowo. Można więc powiedzieć, że uczy się. Aby lepiej zrozumieć jego postępowanie należy znać zasady, według których postrzega świat i nas ludzi, w jaki sposób zachodzi u niego proces uczenia się oraz co motywuje go do pracy, a co zniechęca.
Trymowanie jest chyba najbardziej kontrowersyjnym tematem związanym z pielęgnacją zwierząt. Przeciętnemu laikowi kojarzyć się zawsze będzie z bólem, któremu poddawani są czworonożni klienci salonów piękności zwierząt. W poniższym artykule postaram się przedstawić zalety i obalić mity krążące wokół tego skomplikowanego zabiegu.
Kto z nas myśląc o pracy groomera zastanawiał się, jakie zagrożenia mogą nas spotkać w pracy w salonie groomerskim? Kto z nas, groomerów, zanim rozpoczął świadomie profesjonalne szkolenie zawodowe zasięgnął rzetelnej informacji na temat zagrożeń w groomingu?
Teriery o krótkich nogach, mocnej budowie ciała i dużej głowie, a co za tym idzie mocnych szczękach, służyły do polowań na lisy i do wypłaszania zwierzyny ukrywającej się w norach. Małe psy o mocnej budowie i silnym, odważnym usposobieniu były doskonałym wsparciem w pracy myśliwego.
Mając na uwadze, jak powszechną metodą leczenia jest stosowanie opatrunków, powinniśmy umieć je prawidłowo założyć. Opatrunek nie może przyklejać się do rany i powinien być łatwy do zmiany.
Przyzwyczailiśmy się do tego, iż znaczna część pacjentów gabinetów weterynaryjnych to zwierzęta domowe. W miastach lekarze mają okazję spotykać głównie psy, koty, króliki miniaturowe, fretki i inne popularne małe zwierzęta towarzyszące, jednakże nie powinniśmy zapominać o tym, iż lekarz weterynarii powinien nieść pomoc każdemu zwierzęciu będącemu w potrzebie.
Przedstawiamy pracę, która zwyciężyła w konkursie „Mój najtrudniejszy dzień w pracy”. Nagrodą główną jest udział w konferencji dla średniego personelu podczas kongresu PSLWMZ. Serdecznie gratulujemy!
Zgodnie z treścią ustawy z dnia 11 marca 2004 r. O ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (Dz. U. z 2004 r. Nr 69 poz. 625 z późn. zm.) prowadzenie schroniska dla zwierząt stanowi działalność nadzorowaną przez Inspekcję Weterynaryjną.
Pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz, tę prawdę znają wszyscy marketingowcy. Wydaje się, że zaczynają ją poznawać również właściciele praktyk weterynaryjnych.
Klinika Weterynaryjna Brynów wybudowana została 16 lat temu w Katowicach. Był to pierwszy niepubliczny zakład leczniczy dla zwierząt. Praktycznie od samego początku pracowali w nim technicy weterynarii, których obecnie jest tutaj czworo.
7-8 lipca 2012 r. w Tarnowie Podgórnym k. Poznania odbyły się III Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Strzyżeniu Psów Masters Grooming Show, organizowane przez Polskie Stowarzyszenie Groomerów.
1 i 2 września 2012 r. w Łodzi, w Sali Dog Center, odbyło się pierwsze w historii polskiego groomingu szkolenie z udziałem specjalnego gościa z Japonii – Miko Hashii.